Commonwealth games – co to takiego?

igrzyska kolonii brytyjskich
Udostępnij

Około miesiąc temu zakończyły się zawody zwane Igrzyskami Wspólnoty Narodów. Była to świetna okazja do zobaczenia reprezentantów mniej znanych krajów oraz poznaniu nowych sportów w profesjonalnym wydaniu.

Igrzyska wspólnoty Narodów – Co to takiego?

Jest to 3 największy event sportowy na świecie po Igrzyskach Olimpijskich i Igrzyskach Azjatyckich (mowa o ilości zawodników). Eng. Commonwealth Games to zawody, w których występują zawodnicy z krajów brytyjskiej wspólnoty narodów. Te kraje to w głównej mierze byłe kolonie brytyjskie, które z czasem uzyskały niepodległość. Igrzyska odbywają się co 4 lata i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.  Igrzyska zostały przeprowadzone po raz pierwszy w 1930 (Kanada), a ich zamiarem było stworzenie rywalizacji sportowej i połączenie kultur różnorodnych krajów Imperium Brytyjskiego.

Jakie kraje uczestniczą w tych igrzyskach?

To aż 71 różnych reprezentacji, z 53 krajów (niektóre reprezentacje są terytoriami zależnymi, jednak występują oddzielnie jak na przykład Szkocja, czy Walia). W zawodach biorą udział między innymi takie kraje jak Australia, Bangladesz, Bermudy, Brunei, Dominika, Fidżi, Jamajka, Kenia, Nigeria, Seszele czy Uganda.

W jakich sportach toczy się rywalizacja?

To zależy! Gospodarz igrzysk może wybrać dyscypliny spośród 39 dostępnych, przy czym część z nich zawsze musi znaleźć się w programie. Należą do nich na przykład lekkoatletyka, kolarstwo czy strzelectwo. Ogółem jednak zawody przypominają bardzo Igrzyska Olimpijskie, które oglądamy co 4 lata.  Co ciekawe, jeżeli dany sport popularny jest w kraju gospodarza, ma od prawo po prostu dodać go do listy w rywalizacji. Wszystkie dyscypliny rozgrywane w Igrzyskach Wspólnoty Narodów możesz znaleźć tutaj.

Świetny pomysł? Sądzę, że Igrzyska Olimpijskie również mogłyby przyjąć ten model przeprowadzania zawodów, co pozwoliłoby na odkrywanie nowych dyscyplin i stwarzanie szansy wywalczenia medalu olimpijskiego dla zawodników z niszowych dyscyplin.

Ciekawostki

  • Jedynie 6 reprezentacji uczestniczyło we wszystkich igrzyskach, są to Australia, Kanada, Anglia, Nowa Zelandia, Szkocja i Walia.
  • Najbardziej utytułowaną reprezentacją jest Australia z ponad 2000 medalami na koncie.
  • Marcus Stephen wygrał 12 medali w podnoszeniu ciężarów (z czego 7 złotych). Był reprezentantem Nauru, a po swoich sukcesach, w roku 2007 został wybrany prezydentem swojego kraju.

Szkoda, że tak mało mówi się o tych igrzyskach w Polsce. Oczywiście brak reprezentantów naszego kraju jest tego główną przyczyną, jednak od strony sportowej jest to pełny ciekawych wydarzeń spektakl, który może być równie interesujący co znane nam Igrzyska Olimpijskie. Dodatkowym atutem jest występ reprezentantów małych wysp i nacji, dla których jest to jedyna okazja do pokazania się na międzynarodowej arenie.

Polecam kanał youtube związany z tym eventem, na którym możecie zobaczyć wiele materiałów i relacji z zawodów. Kanał: CommonWealthGames.

Za 4 lata (2022) Igrzyska w Birmingram i kolejna okazja do śledzenia tego eventu. Serdecznie polecam!

Dodaj komentarz