Mit sylwetki sportowca

czy to sylwetka sportowca
Udostępnij

Jak wyobrażamy sobie sylwetkę sportowca?

Nie ulega wątpliwości, że hasło sportowiec kojarzy się z umięśnioną i smukłą sylwetką. W przekonaniu większości osób to właśnie ludzie, u których zauważyć można sześciopak i rozbudowane mięśnie, są powiązani ze sportem. Prawda jest jednak taka, że osoba niepozorna na pierwszy rzut oka, może być zdecydowanie lepiej wysportowana niż większość pakerów na siłowni, a wyidealizowana na każdym kroku sylwetka sportowców to mit.

W wielu przypadkach sylwetka sportowca jest jednak zgodna z Naszym wyobrażeniem, ponieważ profesjonalne uprawianie sportu wiąże się z trenowaniem konkretnych grup mięśni i byciem fit. Większość dyscyplin wymaga także atletycznej budowy ciała. Jest jednak błędem twierdzić, że każda umięśniona osoba, którą spotykasz jest zaangażowana w sport. Wyćwiczyć swoje ciało w celu zmniejszenia ilości tłuszczu w organizmie i zwiększenie masy mięśniowej to stosunkowo łatwe zadanie. Natomiast nabycie zdolności motorycznych, do których należy koordynacja ruchowa, szybkość, siła i wytrzymałość to umiejętności, które nabywa się przez długie lata. Nie wspomnę już o uwarunkowaniach związanych z psychologią sportu, które czasami są najtrudniejsze do osiągnięcia.

To właśnie cechy, o których wspomniałem, świadczą o usportowieniu danej osoby. Na poziomie zawodowym niektórych sportów cechy te wyćwiczone są już na takim poziomie, że ich nabycie wymaga intensywnego treningu od najmłodszych lat. Nabycie tych sprawności pozwala jednak w przyszłości łatwo zaadaptować się do innych sportów, stąd znamy przypadki, że ktoś zaczął trenować daną dyscyplinę stosunkowo późno, a i tak osiąga dobre rezultaty.

Od czego uzależniona jest sylwetka sportowca?

Wizerunek sportowca może różnić się w znaczący sposób od tego, który na ogół wyobrażamy sobie w pierwszej kolejności. Uzależnione jest to od typu sportu jaki uprawiamy, stopnia Naszego zaawansowania oraz budowy ciała. To właśnie typ sportu oraz Nasze uwarunkowania genetyczne w ogromnej mierze przyczyniają się do tego, że prezentujemy się w ten czy inny sposób. Więcej o typach budowy ciała (ektomorfik, endomorfik i mezomorfik) dowiesz się tutaj. Oczywiście istnieją pewne schematy, które sprawdzają się w odniesieniu do konkretnych sportów. Na przykład pływacy mają rozbudowane barki, a narciarze alpejscy mięśnie ud. Natomiast i w tych sportach znajdziemy osoby, które na pierwszy rzut oka, mogą zupełnie nie pasować do tego czym się zajmują. Tutaj link do bardzo ciekawego artykułu, w którym zobrazowane są różnice w budowie ciała osób uprawiających różne dyscypliny sportowe..

Ciekawym przypadkiem może być w tym wypadku kulturystyka czy też ogólnie sporty siłowe jak podnoszenie ciężarów, arm wrestling czy trójbój siłowy.

czy są skoordynowani?
Zawody – kulturystyka

(Co do kulturystyki, część osób dyskutuje czy jest to sport, czy też pokaz mody. Moim zdaniem jak najbardziej, kulturystykę można traktować w kategorii sportu. Kształtowanie sylwetki poprzez wysiłek fizyczny,  a następnie element rywalizacji, to właśnie w moim odczuciu jedne z wartości, które definiują sport).

Czy jednak w tych sportach wymagana jest koordynacja ruchowa, szybkość czy refleks w takim stopniu jak w większości innych sportów? Zdecydowanie atrybuty te pomagają, lecz nie są aż tak istotne. Jak osoba taka poradziłaby sobie na boisku piłkarskim, w basenie czy z rakietą tenisową w ręce? Tutaj w większości przypadków nadmiar masy mięśniowej jest raczej znaczącym utrudnieniem, a ich sprawność może być ograniczona.

Jeżeli już wyróżniamy inne typy sportów, to jak potraktować osoby zajmujące się profesjonalnie grą w bilard, bowling, darts czy też kierowców rajdowych? Tutaj liczy się bardziej sprawność manualna, a także psychomotoryczna. Więc nie koniecznie muszą oni posiadać „wysportowaną sylwetkę”, chociaż ich ogólna sprawność ruchowa jak i kondycyjna jest jak najbardziej wskazana.

champion
Wielokrotny Mistrz Świata Darts. Michael van Gerwen
champion bowling
Mistrz świata Bowling. BIll O’Neill

Są to niesamowici sportowcy, jednak zdecydowanie odchodzą od wykreowanych ideałów prawda?

Więcej przykładów „niepozornych” sportowców

Pomyślicie, że zaczynam pisać o abstrakcyjnych sportach, jednak znakomitych sportowców, którzy odbiegają od stereotypowego wizerunku znajdziemy mnóstwo na każdym kroku. Dotyczy to zarówno profesjonalnych sportowców, ale także całej rzeszy amatorów. Jest to też powód dlaczego piszę tego posta. Widziałem wśród zawodników osoby, które wyglądały na tyle „niesportowo”, że były lekceważone. Tylko wyobraźcie sobie sytuację, w której Pan z brzuchem nie daje najmniejszych szans „wysportowanemu” cwaniakowi. Oczywiście, na wyższym szczeblu, takie sytuacje są coraz rzadsze, zwłaszcza w dzisiejszym sporcie, jednak tutaj kilka przykładów z najwyższej półki:

szczupły
Peter Crouch. Piłkarz, reprezentant Anglii, m in. zawodnik takich klubów jak Liverpool, Tottenham i Stoke City
grubasek
Ronaldo Luís Nazário de Lima, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników reprezentacji Brazylii w piłce nożnej. Zdjęcie już nie z czasów świetności, jednak nadal strzelał bramki.
runeslim
Aspel Kiprop. Wielokrotny Mistrz Świata i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich na 1500m
weightlifting
Holley Mangold. Olimpijka, reprezentantka Stanów Zjednoczonych w podnoszeniu ciężarów.
djokowin
Noval Djokovic. Jeden z najbardziej utytułowanych tenisistów w historii. Między innymi zwycięzca 12 turniejów wielkoszlemowych.
david
David Wells. Pitcher, czyli miotacz w bejsbolu. Trzykrotny zwycięzca All Star oraz dwukrotny mistrz World Series.

Następnym razem przed komentarzem usportowienia jakiejś osoby, najlepiej zobacz ją w akcji.

Zapraszam do komentowania, a może znacie innych wyróżniających się sportowców?

Dodaj komentarz